Hiroshi Ishiguro professzor az Oszakai Egyetem Intelligens Robotikai Laboratriumban dolgozik. Az emberszer tulajdonsgokkal, pldul velnk azonos, vagy nagyon hasonl mozgsmechanizmusokkal rendelkez robotokat nevezi androidoknak.
Humanoidok, androidok
A Laboratriumban rgta fejlesztenek humanoidokat. Abbl az alapkrdsbl indultak ki, hogy mi lehet az embert a szmtgppel sszekt leghatkonyabb interfsz. Kezdk szmra az egr s a billentyzet hasznlata egyarnt okozhat fejtrst. Radsul az informcicsere ltalban (szavakkal, gesztusokkal, arcjtkkal, stb. folytatott) beszlgets formjban trtnik. Hasonl kommunikcit humanoid robotokkal is folytathatunk – lltjk a Laboratrium tudsai. ltaluk valsul meg a legknnyebb, legtermszetesebb ember-gp interakci.
Eleinte nem androidokra, hanem „egyszer” – de a homo sapienstl jl megklnbztethet – humanoidokra sszpontostottak: Eveliee P1, Robotvie-IIS, Robovie-II, Robotvie-M, Robovie-III, Robovie-R egyarnt kt lbon, de legalbbis felegyenesedve kzleked masink, embernek, vagy membernek viszont senki nem nzn ket.
„Sok robotot terveztem mr, s elg hamar rjttem, mennyire fontos a kinzetk” – nyilatkozta Ishiguro. „Az emberszer kls erteljes jelenltet ad nekik.” Hangslyosabb teszi, hogy velnk egy helyisgben tartzkodnak. (Nehz eldnteni, hogy a mozgs, vagy a kllem a fontosabb – teszi hozz a kutat.)
A japn kislny s a japn n
Repliee Q1 eltt Repliee R-1-en dolgozott. Az android gy nz ki, mint egy tves japn kislny. l ember alapjn modelleztk. Fejt kilenc irnyba kpes mozgatni, karjval szintn tesz mozdulatokat. Bal karjn a br al ltettek ngy rendkvl rzkeny, klnbz nyomsokra vltoz reakcikat biztost tapints-szenzort.
Repliee Q1-et a Kokoro vllalattal kzsen fejlesztettk. Tbb mint egy vig dolgoztak a prototpuson.
Ishiguro gy vlte, hogy kvetkez modelljnek – a kislny utn – egy japn nhz kell hasonltania. A mozgsprogramozshoz a szmtgp hsvr szemly gesztusait, kztartst, stb. elemezte, majd hasznlta fel mintaknt. Mozgsrzkelivel nyomon kvetheti, utnozhatja az embert, ugyanakkor teljesen fggetlenl is cselekedhet.
Bre nehezen hajlthat manyag helyett rugalmas szilikonbl kszlt. Szmos szenzorral s aktutorral, klnbz motorokkal szereltk fel. Tizenegy testrszt (szemldkt, orckat, vllakat, fels- s alskarokat, tenyereket) lttak el rzkelkkel. Ezek teszik lehetv, hogy hozznk hasonlan tnykedjen, reagljon helyzetekre. Szemt, szemldkt, szjt, nyakt egyarnt mozgatja. lltlag a levegvtelt is tudja imitlni. Legalbbis gy tnik, mintha llegezne.
Felstestben harmincegy, lgkompresszor ltal mkdtetett aktutor tallhat. Egy msik vltozatnl (Repliee Q1 Expo) mr negyvenegy, azaz utbbi mg hitelesebb mozdulatokra kpes.
Ember vagy android?
A szilikonbr sokkal emberibb rintst klcsnz neki, mg a piezoelektromos anyagot hasznl rzkelk az anyag sebessgmdosulsainak megfelelen klnbz rtkeket jeleznek, ami azt eredmnyezi, hogy az android vltoz vlaszreakcikat tanst. Minden attl fgg, hogyan rtnk hozz.
Egyelre csak l, arcval s karjval vgez mozdulatokat, de a ksbbiekben egsz testt szeretnk aktivlni.
Ishiguro szerint az androidok elbb-utbb annyira hasonltanak majd rnk, hogy rvid idre – t-tz msodpercig, de bizonyos ritka helyzetekben akr tz percig is – embereknek vljk ket. Mint a sci-fi filmekben.
„Elgedettek vagyunk Repliee Q1-gyel, de mg sok munka vr rnk” – sszegez Ishiguro. „A legfontosabb, hogy interakci kzben elfelejtjk: androiddal kommuniklnak. Tudat alatt gy reaglunk r, mintha nem robot, hanem n lenne.”