Miniatr asztronauta
Szzharminc centijvel gy fest, mint egy gyerek. A tervezk azrt vlasztottk ezt a szerintk idelis (azaz szzhsz centi s egy tlagfelntt magassga kztti) mretet, hogy emberbartnak tnjn, s szabadon kzlekedjen otthonunkban, munkahelynkn.
Maradt a sisak, a „buborkfej”, az rhajs-brzat. Arct ezttal se ltjuk. Kt kilt hzott – tvenngyet nyom most. Mkdse, emberekkel folytatott interakcija lnyegesen dinamikusabb: mobilitsa tnik a legnagyobb klnbsgnek, elrelpsnek. Gyorsabban dolgozza fel az informcit, frgbben (1,6 helyett 2,5 km/ra norml statempban) mozog vals krnyezetben. Harmincngy szabadsgfokkal, egy ra folyamatos mkdsre kpes. (A kurrens modell szmadatai: huszonhat szabadsgfok, illetve fl ra.)
Egyre intelligensebb
Testtartst frissen fejlesztett hardverhez igaztott j technolgia szablyozza, s teszi lehetv (az egyensly megtartsval) a problmamentes trzsmozgst – hogy ne cssszon hasra, s ne vgdjon el, ha esetleg prdl egyet a levegben. Mg nem lgtornsz, de – Masato Hirose, a Honda mrnke szerint – a kisebb termet Qrionl mris emberszerbben fut.
A kijellt cl fel manverezse kzben nem ll meg azrt, hogy sszevesse az „agyban” tallhat trkpprogramot s talajrzkeljnek a krnyezetre vonatkoz informciit. Maga dnti el, merre haladjon. Mihelyst a talaj- s a vizulis szenzorok akadlyt fedeznek fel, Asimo automatikusan (s nllan) vltoztat tirnyn.
A fejbe szerelt vizulis s a csuklra rgztett errzkelk biztostjk, hogy szinkronban mozogjon az emberekkel, trgyakat fogjon meg s adjon t, kezet „szortson” valakivel, elre vagy htramozduljon, ha megrntjk, illetve, ha meglkik a karjt. Eldeihez kpest j, az letszerbb, kevsb mechanikus kzfogs ltszatt kelt hvelykujjal gazdagodott. December elejn a New Yorki rtktzsdn teszteltk: elbb jelet adott a nyitsra, ksbb tbbekkel parolzott.
A Honda mozg robotjai
A Honda 1986 ta fejleszt mozg robotokat: kiss amorf, kar nlkli lpegetkkel kezdtk (E0-E6, 1986-1993), 1993-tl viszont „igazi emberszabsakkal” folytattk (P1, majd az Asimohoz hasonlan fehr P2 s P3, 1993-1997). Olyan j tpus gpekkel, melyek elbb-utbb partnereinkk vlnak, s a trsadalomban is mkdkpesek lesznek.
A korbbi tapasztalatokat kamatoztat Asimo-projekt 2000-ben indult be. Egsz pontosan ASIMO, hiszen az Advanced Steps in Innovative Mobility (Halad lpsek az innovatv mobilitsban) rvidtse. A rvidts egyben a japn ashi „lb” szra is utal. 2002-ben „intelligens technolgival” vrteztk fel: rtelmezi az emberi testtartsokat, gesztusokat, majd reagl rjuk. Interaktv adottsgait folyamatosan bvtik: kvet minket, ltalunk kijellt irnyba mozog, infravrs kamerival trgyakat s arcokat ismer fel, st, akr nevnkn is nevez. Beptett hangfelismer rendszer biztostja, hogy egyszer beszlgetseket kezdemnyezhetnk vele. Nem keveri ssze az emberi hangot az egyb zajokkal. Multifunkcionlis gp: hlzatokat, pldul az internetet hasznlva informcit szolgltat, mikzben recepcis feladatokat szintn kpes elltni.
A vilghr s a kzeljv
Tbb kitntetsben rszeslt. Legutoljra (els kt lbon jr humanoidknt) a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem Robotok Dicssgcsarnokban volt a 2004-es kivlasztottak egyike (Vilghr robotok a Dicssgcsarnokban).
A Honda tervei szerint klnbz munkafeladatokat bznnak r a kzeljvben: viszonylag knny trgyakat juttatna el a cmzetthez, pldul vllalatok bels levelezst kzbesten. 2010 krl mr a Honda dolgozi mellett tnykedne.
Mellettk, de nem helyettk – egyrtelmst Takanobu Ito, gyvezet igazgat.